21 Μαρτίου 2010

Απόδραση από το Μαρούσι!

Έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, το Περιστέρι κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Αμαρουσίου, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 81-79. Το ματς είχε ανατροπές, ένταση και δεν αποφεύχθηκαν τα επεισόδια. Κις και Αγαδάκος αποβλήθηκαν στην τρίτη περίοδο, με τον δεύτερο να βρίζει τον Λούκας, να τον χτυπά και στη συνέχεια η σύρραξη να γενικεύεται! Στα αγωνιστικά, το ματς κρίθηκε από ένα τρίποντο του Τσιάκου στο τέλος, με το Περιστέρι πλέον να βρίσκεται στην 8η θέση, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Χάμοντς (23π.) πήραν στην αρχή «κεφάλι», ωστόσο το Μαρούσι αντέδρασε και όχι μόνο κατάφερε να γυρίσει το σκορ, αλλά και να ολοκληρώσει την 1η περίοδο στο +5 (29-22). Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες (38-38).
Η 3η περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, με τους Χόμαν (26π.) και Καϊμακόγλου (23π.) να πετυχαίνουν περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους κι έτσι το Μαρούσι ξέφυγε στο +7 (61-54). Ομως η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με επεισοδιακό τρόπο, αφού Αγαδάκος και Λούκας ήρθαν στα χέρια και αμέσως μετά μπήκε στη μέση και ο Κις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί τόσο αυτός όσο και ο Αγαδάκος.

Η 4η περίοδος ήταν η πιο συγκλονιστική και είχε δραματικό φινάλε. Αφού το Περιστέρι ισοφάρισε, στη συνέχεια το Μαρούσι υπέπεσε σε λάθη, ενώ φάνηκε άστοχος και ο Λούκας σε κρίσιμο σημείο. Ενα τρίποντο του Νέλσον έφερε το σκορ στο 79-78 κι άλλο ένα τρίποντο του Τσιάκου διαμόρφωσε το τελικό 79-81, αφού σε δύο απανωτές προσπάθειες στο τέλος, οι Κουμπούρας και Καϊμάκογλου απέτυχαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 38-38, 61-54, 79-81

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 6, Κις 2, Λούκας 8 (1), Πελεκάνος 5, Χόμαν 26, Νάτζφεϊ 5, Καλάθης 5 (1), Αριγκμπάμπου, Καϊμακόγλου 23 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 23 (6), Αγαδάκος, Παπανικολόπουλος 8, Β. Μάντζαρης 2, Μπράμος 5 (1), Φεϊζόν 14 (2), Αντ. Μάντζαρης, Μαργαρίτης, Νέλσον 15 (2), Τσιάκος 8 (2), Ουίλκινσον 4.