15 Απριλίου 2010

Την 1η θέση, κατέκτησε ο Γυμναστικός Σύλλογος Κηφισιάς στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την 1η θέση, κατέκτησε ο Γυμναστικός Σύλλογος Κηφισιάς στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων- Κορασίδων 2010 του 7ου Ομίλου του ΣΕΓΑΣ (μετέχουν τα Αθλητικά Σωματεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής και Δυτικής Αττικής), που έγινε το Σάββατο και Κυριακή 10- 11 Απρίλη στις Ολυμπιακές αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, επιβεβαίωσε και στην πράξη, πως η συλλογική προσπάθεια (διοίκησης- προπονητών και αθλητών) απέδωσε σημαντικούς καρπούς. Αδιάψευστος μάρτύρας τα 18 Μετάλλια (8 χρυσά, 6 αργυρά και 4 χάλκινα) που κέρδισαν το Σαββατοκύριακο οι αθλητές και αθλήτριες του Συλλόγους, χαρίζοντας στον ΓΣ Κηφισιάς συνολικά 177 βαθμούς και την πρώτη θέση στη βαθμολογία μεταξύ των 27 Συλλόγων του 7ου Ομίλου. Τη 2η θέση κέρδισε ο ΑΟ Φιλοθέης με 162 βαθμούς και την 3η θέση ο ΣΑΚΑ με 149, ενώ οι υπόλοιποι Σύλλογοι μοιράστηκαν μεταξύ τους από 1 μέχρι και 77 βαθμούς.

Οι 32 αθλητές και αθλήτριες και αθλήτριες που μετείχαν στα αγωνίσματα του διασυλλογικού, κέρδισαν συνολικά 18 μετάλλια (8 χρυσά, 6 αργυρά και 4 χάλκινα), από τα οποία 10 οι Κορασίδες (5 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα) και τα 8 οι Παίδες (3 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα).

Στην κατηγορία Κορασίδων κέρδισαν χρυσά μετάλλια οι αθλήτριες Ελπίδα Τόκα (2), Μαργαρίτα Τσιτσιουμάνου (2) και Τατιάνα Γκούσιν (1), αργυρά μετάλλια κέρδισαν οι Λύδια Στούμπου (1), Ηρώ Πανάγου (1) και οι αθλήτριες (Τάσση - Γγάλγκου- Γούναρη και Κάμπη) της ομάδας σκυταλλοδρομίας 4Χ 100 (επίσης 1 αργυρό μετάλλιο). Τέλος από 1 χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι αθλήτριες Μάριαμ Ελγκάμπρι και η Μάρθα Χαλκιαδάκη.

Στην κατηγορία Παίδων, κέρδισαν από 1 χρυσό μετάλλια οι Θεόδωρος Ζιντζόβας, Γιώργος Σταματόπουλος και Νικόλαος Γούναρης. Τα 3 αργυρά μετάλλια μοιράστηκαν οι αθλητές Τσάμαλης Κων/νος (2) και Ιωάννης Γούναρης (1) και τα χάλκινα (από 1) οι Θεόδωρος Ζιντζόβας και Δημήτριος Χονδρογιάννης.

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των αθλητών- τριών του ΓΣ Κηφισιάς, όπως έχουν καταχωρηθεί στα αναλυτικά αποτελέσματα του ΣΕΓΑΣ, έχουν ως εξής: