5 Δεκεμβρίου 2010

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 96-94 (παρ.)

Κόμματος ο..Χουέρτας!    Μέχρι πριν από μερικούς μήνες, οι δυο συγκεκριμένες ομάδες έπαιζαν για την τρίτη θέση και την Ευρωλίγκα. Όμως άλλαξαν οι καιροί... Δεν άλλαξε όμως η ένταση και το πάθος των αναμετρήσεών τους. Μαρούσι και Πανελλήνιος προσέφεραν ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της Α1, ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση (81-81 κ.α.). Χάρη σε 2/2 βολές του Νταβίντ Χουέρτας στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, το Μαρούσι πήρε μια παλικαρίσια νίκη και ανάσανε βαθμολογικά. Την ίδια ώρα, ο Πανελλήνιος, που έκανε συγκλονιστική προσπάθεια, «βουλιάζει» ακόμη περισσότερο.

Οι Μαρουσιώτες βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους (60-46 24') αλλά οι Ολυμπιονίκες ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το «τομάρι» τους. Δεν είχαν άλλωστε άλλη επιλογή, η νίκη ήταν μονόδρομος για να ξεφύγουν από τη διακεκαυμένη ζώνη. Με τους Ούντριχ (24π.) και Μπέιλι (20π.) έκαναν την επαναφορά στην τελευταία περίοδο με έστειλαν το ματς στην παράταση με τον Ξανθόπουλο. Απορίας άξιο γιατί στην τελευταία φάση, το Μαρούσι δεν έκανε φάουλ. Αλλά, αυτό πια, δε θα το θυμάται κανείς...

Με τον Παπαμακάριο να είναι αλάνθαστος στα πρώτα λεπτά, ο Πανελλήνιος είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Μέχρι το 13' οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν κάνει σχεδόν το τέλειο παιχνίδι (1 λάθος μόνο)., προηγήθηκαν 27-32 στο 16' αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, κρατώντας τον Πανελλήνιο στους 13 πόντους και με τρίποντο του Νέστορα Κόμματου βρέθηκαν στο +4 (38-34). Διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι το ημίχρονο (43-37), την αύξησαν στην τρίτη περίοδο (60-46 24'), αλλά οι φιλοξενούμενοι ετοίμαζαν απάντηση.

Ένα τρίποντο του Ούντριχ και ένα γκολ φάουλ του Όστοιτς έφεραν τους Ολυμπιονίκες στο -3 (66-63), αλλά ο Κόμμματος (κόψιμο στην άμυνα, κλέψιμο και κάρφωμα) και Κογιαντίνοβιτς (πέντε συνεχόμενοι πόντοι) κρατούσαν το Μαρούσι επικεφαλής. Δυο λεπτά πριν από τη λήξη, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (76-71) και το ματς, μοιραία, οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών. Κι εκεί, το Μαρούσι φάνηκε να μην... το έχει! Στο 79-77 ο Κόμματος είχε 0/2, ο Μπάγκαριτς κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ, αλλά ευστόχησε μόνο στη μια.

Δυο εύστοχες βολές από τον Μπέιλι και 1/2 από τον Γκαγκαλούδη έφεραν τις δυο ομάδες στο 81-79. Και φτάσαμε στην τελευταία επίθεση του Πανελληνίου. Το Μαρούσι προσπάθησε να κάνει το φάουλ, αλλά δεν τα κατάφερε. Η μπάλα έφτασε στον Ξανθόπουλο κι εκείνος με κοντινό σουτ έστειλε το ματς στην παράταση.

Κι εκεί παίχτηκε το απόλυτο θρίλερ. Το ματς πήγαινε καλάθι καλάθι, ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έφερε τον Πανελλήνιο μπροστά μετά από πολύ ώρα (88-87), αλλά η απάντηση δεν άργησε. 1:41'' πριν το τέλος, ο Γκαγκαλούδης ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία (92-89), αλλά ο Παπαμακάριος στόχευσε σωστά αμέσως μετά (92-94). Η τελευταία λέξη ανήκε στους γηπεδούχους. Και κυρίως στον Χουέρτας. Που βρέθηκε στη γραμμή με το σκορ στο 94-94 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Και είχαν την ψυχραιμία να ευστοχήσει και στις δυο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-37, 65-57, 81-81, 96-94
Μαρούσι: Μπόγιτς, Μπάγκαριτς 17 (10 ριμπ.), Ακεψιμαΐδης 6 (2), Χουέρτας 20 (3), Χαριτόπουλος 5, Γκαγκαλούδης 10 (1), Γουίντεν 9, Κογιαντίνοβιτς 10 (1), Κόμματος 19 (3).
Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 12 (2), Μπέιλι 20 (2), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 11, Σκλάβος 8 (1), Ούντριχ 24 (2), Όστοιτς 14, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης.