15 Ιανουαρίου 2011

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 81-79

Και δώστου θαύματα!
Τρελαίνει κόσμο το Μαρούσι που έφτασε τις 7 νίκες σε 12 παιχνίδια και, αν νικήσει την Τετάρτη στο εξαναβολής με την ΑΕΚ, θα κλείσει τον πρώτο γύρο στην 3η θέση! Οι Μαρουσιώτες, για άλλη μια φορά μέσα στην έδρα τους, πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες. Θύμα το Περιστέρι που ξεκίνησε καλά, έχασε έδαφος στη συνέχεια και τελικά επανήλθε για να διεκδικήσει ως το τελευταίο λεπτό το διπλό.

Οι Περιστεριώτες  ήταν ψαρωτικοί στα πρώτα λεπτά: ο Πέτρουλας με 2/2 τρίποντα οδήγησε την ομάδα του στο 10-0 και η διαφορά των 10 πόντων διατηρήθηκε ως το 8' (8-18 με τρίποντο του Μότσνικ). Η είσοδος του Κλεμέντε άλλαξε το ρυθμό με τον Πορτορικανό να κλέβει μπάλες και να δίνει εύκολα καλάθια στους συμπαίκτες του. Το Μαρούσι ισοφάρισε στο 13' (21-21) και πήρε προβάδισμα λίγο μετά με τρίποντο του Κλεμέντε. Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χουέρτας ανέβηκαν στο +10 (37-27): με σερί 29-9 είχαν κάνει την απόλυτη ανατροπή.

Το γεγονός ανέβασε τους τόνους στον πάγκο των φιλοξενούμενων που διαμαρτύρονταν έντονα για την αντιμετώπιση των διαιτητών. Η παρουσία οπαδών του Περιστερίου έκανε τα πράγματα ακόμη πιο... θερμά και 70'' πριν το ημίχρονο η κατάσταση ξέφυγε (ξύλο στη κερκίδα, διαμαρτυρίες, ρίψεις αντικειμένων κλπ) με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για 15 λεπτά. Μάλιστα, πάνω στην ένταση της "μάχης" μια καρέκλα βρέθηκε στον αέρα και προσγειώθηκε στο κεφάλι ενός οπαδού που δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες από τους γιατρούς του γηπέδου. Οι διαιτητές πρότειναν να διαχωριστούν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, όντως αυτοί μοιράστηκαν στα δύο "πέταλα" κι έτσι το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Μετά την ανάπαυλα οι Μαρουσιώτες κατάφεραν να φτάσουν στο +13 (49-36 στο 23', 55-42 στο 26') , όμως ο Πεδουλάκης έσφιξε την άμυνά του και το Περιστέρι έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 59-56 (σερί 13-3 σε τριάμισι λεπτά). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 7-0 για το 66-56, όμως το Περιστέρι επέστρεψε και πάλι με μεθοδικότητα, ενώ επωφελήθηκε και από την αποβολή του Μπάγκαριτς και του Χαριτόπουλου. Ο Λούμπι, χωρίς αντίπαλο, κυριάρχησε στο ριμπάουντ και δύο λεπτά πριν τη λήξη έβαλε την ομάδα του μπροστά με 68-69. Ακολούθησε μάχη με εκατέρωθεν γκολ-φάουλ και τρίποντα. Το Μαρούσι κρατούσε το προβάδισμα και ευστοχούσε στις βολές, ωστόσο στα 10'' ο Βαγγέλης Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 80-79. Στο φάουλ που ακολούθησε ο Γκαγκαλούδης πέτυχε την πρώτη του βολή και έχασε τη δεύτερη, ο χρόνος κύλησε και οι Περιστεριώτες δεν πρόλαβαν να σουτάρουν για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-32, 59-56, 81-79.
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 9, Ακεψιμαϊδης 2, Χουέρτας 22(3), Χαριτόπουλος 7, Γκαγκαλούδης 11(1), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 11(2), Κογιαντίνοβιτς 7(1), Σιαμανδούρας 2, Κόμματος 10(2).
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 10(3), Κινγκ 17, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης Α., Σκοτ 11(3), Τσιάκος 6, Πέτρουλας 10(2), Λούμπι 15, Μότσνικ 3(1).